FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓW

PROJEKTY FORUM



ARTYKUŁY PROJEKTU

Międzynarodowe doświadczenie
– praktyki i staże zagraniczne

Podjęcie praktyk i staży za granicą jest w dzisiejszych czasach niezwykle proste. Według mnie wystarczą dobre chęci i zaangażowanie w kształtowanie swojej ścieżki kariery. Jak powszechnie wiadomo, pracodawcy oczekują od młodych ludzi doświadczenia zdobytego w czasie studiów. Dlatego, warto już na studiach rozwijać się zawodowo. Doskonałą ku temu szansą jest aktywne udzielanie się w organizacjach studenckich, wolontariat a także wyjazdy na międzynarodowe staże i praktyki, które świadczą o otwartości i chęci podejmowania wyzwań.

Erasmus+ ...?

Sposobów na znalezienie interesujących nas staży czy praktyk jest wiele. Najłatwiejszym wydaje się skorzystanie z możliwości programu Erasmus+. Warto zapukać więc do drzwi biura Erasmusa na swojej uczelni i zadać nurtujące nas pytania. Być może wśród umów już zawartych między uczelnią a różnymi organizacjami za granicą, znajdziemy ofertę dla siebie. Możemy poszukać też na własną rękę. Główną korzyścią jest oczywiście uzyskanie stypendium, które całkowicie lub w części może pokryć koszty naszego pobytu za granicą. Warto też dowiedzieć się więcej o szansach związanych z wyjazdami na EVS (Wolontariat Europejski) oraz Erasmusa dla Młodych Przedsiębiorców, które stwarzają podobne możliwości. O interesujących nas ofertach możemy oczywiście dowiedzieć się przez Internet, na przykład za pośrednictwem grup na Facebooku. Pomocne może tu okazać się polubienie profili różnych organizacji.

Inne
możliwości ...

Poza wyżej wspomnianymi możliwościami stworzonymi przez program Erasmus+, istnieje wiele innych szans na rozwój w międzynarodowym środowisku. Umożliwiają to między innymi organizacje takie jak AIESEC czy AEGEE. Myślę, że pomocne może okazać się także zapisanie się do otrzymywania newsletterów od interesujących nas organizacji, firm itp. Jeżeli jesteśmy w stanie sami sfinansować swój pobyt za granicą, możemy podjąć bezpłatne praktyki lub staże, na przykład w jednej z ambasad RP za granicą. Jest to rewelacyjna okazja do zdobycia doświadczenia związanego z kierunkiem studiów a doświadczenia tego typu same w sobie są mile widziane przez pracodawców. Nie warto obawiać się, że nie damy sobie rady. To przecież w celu doskonalenia swoich umiejętności podejmujemy staże czy praktyki. Oprócz tego, mamy szansę poznać kulturę kraju, do którego wyjeżdżamy, poznać interesujących ludzi i ulepszyć umiejętności językowe.


Podsumowując, w myśl popularnego przysłowia, dla chcącego nic trudnego. Trzeba więc być pozytywnie nastawionym i zmotywowanym do podejmowania nowych wyzwań, a na pewno nie będziemy żałować.



Kinga Hodór
studentka European Union Law na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ukończyła studia licencjackie na kierunku European Studies. Dwukrotnie odbyła praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ (Sassari, Włochy) oraz nieobowiązkowe praktyki w Ambasadzie RP w Nikozji. Aktywna studentka, interesująca się podróżami, nauką języków obcych i rozwojem osobistym.




STRONA GŁÓWNA PROJEKTU





Kontakt w sprawach projektu:

Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Ul. Przechodnia 4, 20 – 003 Lublin
a.szczykutowicz@eds-fundacja.pl
tel: +48 81 536 10 83


partner projektu
FEML
projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego


ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY