Nawiązanie współpracy, wbrew powszechnej opinii, nie jest trudnym przedsięwzięciem. Każdy z nas w swojej codzienności posługuje się wieloma aspektami znamionującymi współpracę. Stojąc na przystanku czy w kolejce, rozmawiasz z otaczającymi Cię ludźmi, choćby pytając o drogę, czy o możliwość sprawniejszego dojazdu w konkretne miejsce. Wasza rozmowa to raptem zamiana kilku zdań i wiązka przekazanych informacji. Nikt nie stracił i nikt nie zyskał, ot zwykła uprzejmość. Gdyby w ten sposób robiło się interesy, bądź kierowało rozwojem firmy, to prawdopodobnie ciągle bylibyśmy w epoce kamienia łupanego, a może doszlibyśmy już do epoki brązu.
Skoro jest to tak proste i powszechne, to w jaki sposób robić to efektywnie?
O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę?
Krok pierwszy – bądź otwarty! Jeśli nie zaryzykujesz otwartości, być może nigdy nie podejmiesz rozmowy z drugim człowiekiem. Oczywiście nie każdy ma wrodzoną śmiałość w kontaktach międzyludzkich. Szczególnie ludzie młodzi borykają się z problemem nieśmiałości w kontaktach interpersonalnych.
Stosunkowa łatwość w ich nawiązywaniu pojawia się zazwyczaj po trzydziestce. Czy oznacza to, że wcześniej nie warto próbować? Błąd! Jeżeli nie podejmiesz tego ryzyka, nie zrobisz kroku naprzód. Jeżeli boisz się oceny ze strony innych ludzi, to pamiętaj, że to swoją inicjatywę pragniesz rozwinąć i to przede wszystkim twoje zdanie się liczy!
Błądzić jest rzeczą ludzką!
To prawda, że im starsi i bardziej doświadczeni jesteśmy, tym mniej błędów popełniamy i tym lepiej radzimy sobie z ich skutkami. Doświadczony wyjadacz w trakcie rozmowy umie radzić sobie z prestiżem własnej pozycji, ukrywać błędy i emocje z nimi związane. Niemniej, nie bójmy się popełniać błędów i nie pozwólmy by te już popełnione paraliżowały nas strachem. To nie tak, że pomyłki są czymś dobrym, ale są niezbywalną częścią ludzkiej aktywności. Najważniejsze aby te już popełnione mobilizowały Cię do działania, a nie do załamania się w pół drogi.
Istotną kwestią jest wyczucie czasu! Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że na przystanku pytasz o autobus, a w kolejce na zakupach, co kupuje osoba z którą właśnie rozmawiasz. Łatwiej jest rozmawiać o konkretnych rzeczach w miejscach, których bywalcy przyszli właśnie po to by rozmawiać. Stąd istotna rola wydarzeń ułatwiających nawiązywanie współpracy.
Być może bywałeś już na spotkaniach dla kół naukowych, targach pracy czy Forum Ekonomicznym Młodych Liderów. Wiesz zatem, że ich bywalcy spotykają się właśnie celem nawiązania współpracy.
Jeśli interesują Cię startupy i procesy inwestycyjne, musisz przyjść na Lublin Startup Festival! Najbliższy planujemy na przełomie maja i czerwca 2018 roku. Bądź we właściwym miejscu, o właściwym czasie, a znacząco zwiększysz swoje szanse na rozpoczęcie nowej współpracy!
Każdy z nas jest częścią środowiska, nie tylko lokalnego, ale szerzej krajowego i kontynentalnego. Warto pamiętać, że Europejczycy mają inny system wartości i sposób pojmowania świata niż Azjaci czy Afrykanie. Nie wspominając o różnicach pomiędzy poszczególnymi narodowościami koegzystującymi w sąsiedztwie geograficznym, czy związanymi relacjami historycznymi, jak Polacy i Niemcy czy Polacy i Węgrzy. Warto znać podstawowe zwyczaje kulturowe, które usprawniają bliższe nawiązywanie relacji. Przykładowo Węgrzy będąc w pubie nie uderzają kuflem o kufel, ponieważ wiąże się to z przykrymi dla nich doświadczeniami z przeszłości.
Znajomość zwyczajów kulturowych twoich rozmówców pomoże Ci zwrócić na siebie uwagę i zbudować pozytywne wrażenie, co stanowi duży atut przy rozpoczynaniu współpracy. Pamiętaj, że jest to wiedza ogólnodostępna, a dobrze zrobiony research w Internecie pomoże Ci zwiększyć twoje szanse na nawiązanie współpracy!
najistotniejszymi w moim odczuciu aspektami budowania współpracy są elementy kulturowe, otwartość i gotowość do podejmowania ryzyka, w połączeniu ze świadomością nieunikalności błędów. Na zakończenie, chciałbym zachęcić do obejrzenia filmiku - "25 years old, make enough mistake". Jest to wywiad z osobą, która jako jedyna spośród kilkudziesięciu innych ochotników, nie została przyjęta do pracy w nowo otwartej restauracji KFC w pewnym chińskim mieście, co w ogólnie nie przeszkodziło jej w odniesieniu późniejszych sukcesów.
Daniel Bancer
Student Inżynierii Środowiska na Politechnice Lubelskiej
Członek Koła Naukowego "Studenckie Koło naukowe Informatyki UMCS"
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Ul. Przechodnia 4, 20 – 003 Lublin
a.szczykutowicz@eds-fundacja.pl
tel: +48 81 536 10 83