PORANNA KAWA Z PRAKTYKAMI BIZNESU, NAUKI I POLITYKI.
Gość specjalny Forum Ekonomicznego Młodych Liderów
Gjorge Ivanov
Prezydent Republiki Macedonii
Panel dyskusyjny:
"Tu bije serce innowacji - Nowy Sącz - Polska - Europa"
– Przez wiele lat wierzyliśmy, że przyszłością gospodarki są usługi. Dopiero teraz odkrywamy na nowo, że równie ważny jest przemysł – powiedziała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Uczestnicy panelu „Tu bije serce innowacji – Nowy Sącz – Polska – Europa” zastanawiali się, jakie cechy oraz nastawienie są potrzebne, aby odnieść sukces w biznesie oraz jakie korzyści płyną z międzynarodowej wymiany gospodarczej.
– Uczestnictwo w tym Forum to wasz osobisty sukces, ale też dar, który otrzymujecie – przyznał Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Jeżeli nie będziecie ciężko pracować i wymagać od siebie, to szansa może zostać zmarnowana – ostrzegał. Zachęcał również młodych liderów do znalezienia złotego środka między pracą i życiem osobistym, aby zapobiec przedwczesnemu wypaleniu.
Artur Racicki, przedsiębiorca, Prezes Social WiFi, Co-Founder SEEDiA, oraz prezes Pozytywnie.pl – Digital Marketing Agency zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż piętnuje się osoby, które poniosły porażkę w biznesie.
– W swojej karierze „położyłem” cztery biznesy: dwa na studiach i dwa po studiach. A później założyłem dwa kolejne, które wciąż mają się dobrze – przyznał. – Trzeba wykorzystywać ten wiek, w którym ma się jeszcze skłonność do ryzyka i dużo energii. Działajcie – przekonywał.
Cornelius Ochmann, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, zwrócił uwagę na kwestie finansowania startupów.
– Sektor bankowy niechętnie podchodzi do inwestowania w startupy, zwłaszcza takie, których pomysłodawcom wcześniej nie powiodło się w biznesie – zauważył. – Ważne jest więc, żeby takie inicjatywy były wspierane przez fundusze państwowe – przekonywał.
Panel dyskusyjny:
"Lider w działaniu"
– Życzę wam, żebyście nigdy nie zapominali, że życie każdego człowieka ma nieskończoną wartość. I nie wątpili w to, że trzeba poświęcić się słabszym – powiedział Paul Galles z Caritas Luksemburg, Laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2016 podczas panelu dyskusyjnego „Lider w działaniu”.
Lider z Luksemburga opowiedział też o swoim groźnym wypadku podczas pracy. Wyznał również, że kilka lat temu odszedł ze stanu duchownego, ale chciał nadal pomagać innym.
– Dzięki mojej pracy mogę robić niesamowite rzeczy dla innych – przyznała Karolina Gałek z Europeers. – Nawet jeśli tylko jedna osoba zostanie zainspirowana programem Erasmus +, warto to robić – przekonywała.
– To w Niemczech podczas EVS nauczyłem się wykorzystywać sport do rozwiązywania problemów ludzi – powiedział Arkadiusz Mierkowski z Młodzieżowego Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych. – Nasza organizacja wierzy, że jest w stanie zmienić młodzież przez piłkę nożną. Chcemy im pomagać w rozwoju umiejętności – zaznaczył.
Iryna Bodnar, wiceprezes Stowarzyszenia współpracy młodzieży „Alternative-V”, zwróciła uwagę na kwestię dysproporcji płci: – Wprawdzie usługi wolontariackie są w większości realizowane przez kobiety, to jednak szefami stowarzyszeń świadczących taką pomoc wciąż są w większości mężczyźni.
Panel dyskusyjny:
"Startup Europa"
Czy trudno jest rozwijać startup w Europie Wschodniej? Co jest źródłem sukcesów takich przedsiębiorstw? Jaki jest system ich wsparcia – co zasługuje na uznanie, a co można jeszcze poprawić? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Startup Europa”.
– Jeden z moich startupów zajmuje się telemedycyną. Ludzie spotykają się z lekarzem online, bez konieczności czekania w kolejce – opowiadał o swoim pomyśle Karol Karczewski, Lider Zespołu Lime Divices.
Według niego sekret sukcesu tkwi we wczesnym rozpoczęciu rozwijania swojej pasji i pomysłu: – Miałem 9 lat gdy zacząłem pisać kody i tworzyć roboty, to mnie ekscytowało.
Nieco innego zdania był Jan Fousek, CEO z Solar Global: – Moja rada dla każdego jest taka: znajdź starsze, bardziej doświadczone i ważniejsze osoby, które pomogą ci skutecznie zaprezentować twój produkt czy usługi – przekonywał.
Ważnym punktem dyskusji był program Polska 3.0, zaprezentowany przez Angelikę Jarosławską, Wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
Program zakłada połączenie polskich rzek, autostrad, kolei i lotnisk w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego na Śląsku, które ma być zagłębiem logistyki, biznesu i przemysłu.
Gość specjalny Forum Ekonomicznego Młodych Liderów
Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów
– Obawiam się, że obecnie Europa nie ma dobrych liderów. Żeby idea Unii Europejskiej się dopełniła, musimy zrobić odważny krok do przodu. Odnoszę wrażenie, że zatrzymaliśmy się i zadowoliliśmy tym, co jest – powiedziała premier Beata Szydło w Nowym Sączu.
Mówiąc o najbardziej palących problemach w Polsce, premier zwróciła uwagę na kwestię trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy, co często skłania młodych ludzi do emigracji. Zapewniła, że jej rząd będzie pracował na to, aby Polacy mogli wrócić do kraju.
Premier Beata Szydło zachęcała też młodych liderów do działania:
– Na sali są z pewnością osoby, które działają w fundacjach, stowarzyszeniach, może są radnymi. To nie wystarczy. Najważniejsze to nie bać się walczyć o swoje marzenia czy plany. Czasami obawiamy się, że one nie zostaną zaakceptowane przez innych. Mimo to zachęcam, żeby każdy pomysł przekładać na działanie, nawet jeśli będziecie popełniać błędy – tłumaczyła.
Szefowa rządu zwróciła też uwagę na konieczność poszerzania Unii Europejskiej w kierunku wschodnim oraz południowym, co według niej zwiększy bezpieczeństwo, a także powrotu do wartości zawartych w traktatach założycielskich Wspólnoty.