Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Zobacz Google map
MCK Sokół,
sala plenarna
Ta część programu zapewni okazję obejrzenia nowego filmu dokumentalnego "Ostatni rybak" oraz spotkania z jego współtwórcą i producentem Leo Kasererem - austriackim pracownikiem młodzieżowym i promotorem idei wolontariatu.
Projekcję filmu poprzedzi krótka sesja zapoznawcza
Film "Ostatni Rybak"
Reżyseria: James Stier, produkcja: Leo Kaserer
Prowadzący: Andrij Pavlovych
Goście: Leo Kaserer – reżyser
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Zobacz Google map
Wykładowcy
Próby utworzenia stałej reprezentacji młodzieży w Polsce podejmowane były w ciągu ostatnich 28 lat wielokrotnie i nigdy nie doprowadzono do stworzenia w tej kwestii trwałych i efektywnych rozwiązań. Nadszedł czas, by w końcu rozwinąć ideę partycypacji młodzieży i wzorem innych europejskich państw zapewnić młodym Polkom i Polakom stały organ, którego zadaniem będzie reprezentowanie ich interesów.
Prowadzący: Mateusz Konieczny
Goście:
max 20 osób, 3,5 godziny
Miejsce: Restauracja Bohema, Rynek 13
Zobacz Google map
Symulacyjna gra biznesowa pozwali uczestnikom wcielić się w rolę przedsiębiorcy na globalnym rynku. Uczestniczki i uczestnicy prowadząc przedsiębiorstwa będą wystawieni na różne sytuacje na rynkach, na których przyjdzie im działać. Będzie to wymagało podejmowania odpowiedzialnych i zdecydowanych decyzji. Kontekstem dla podejmowanych działań są rozmaite ograniczenia i wydarzenia wynikające z uwarunkowań rynkowych, prawnych i społecznych (np. konkurencja czy zanieczyszczenie środowiska).
Prowadzący:
LIMIT MIEJSC WYCZERPANY
max 20 osób, 3,5 hours
Miejsce: Restauracja Bohema, Rynek 13
Zobacz Google map
Symulacyjna gra biznesowa pozwoli uczestnikom wcielić się w rolę przedsiębiorcy na globalnym rynku. Uczestniczki i uczestnicy prowadząc przedsiębiorstwa będą wystawieni na różne sytuacje na rynkach, na których przyjdzie im działać. Będzie to wymagało podejmowania odpowiedzialnych i zdecydowanych decyzji. Kontekstem dla podejmowanych działań są rozmaite ograniczenia i wydarzenia wynikające z uwarunkowań rynkowych, prawnych i społecznych (np. konkurencja czy zanieczyszczenie środowiska).
Prowadzący:
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Założeniem szkolenia jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności stawiania i realizacji celów, a także zarządzania zespołem ludzi. Warsztat obejmie temat skutecznego generowania oraz zarządzania calami osobistymi i zawodowymi. W jego trakcie uczestnicy dowiedzą się też jak poprawnie stawiać sobie cele oraz z sukcesem je realizować. Nauczą się także skutecznych sposobów delegowania zadań w zespole oraz ich egzekwowania, podejmowania decyzji – indywidulanych i zespołowych. Poznają techniki automotywacji oraz efektywnego motywowania swoich podwładnych do wykonywania powierzonych im obowiązków.
Prowadzący:
Miejsce: Restauracja Bohema, Rynek 13 Zobacz Google map
Liderzy nie powinni bać się wyzwań, zarówno w realizacji projektów, jak i w inspirowaniu do działania innych członków swoich zespołów. Jakie wyzwania niesie ze sobą współpraca międzynarodowa? Jak bronić własnych pomysłów i przekonywać innych do realizacji swoich wizji dotyczących efektów takiej współpracy? Jakie kompetencje i umiejętności mogą pomóc w pokonywaniu barier i przełamywaniu stereotypów w kontaktach pomiędzy partnerami ze Wschodu i Zachodu? Najważniejszym celem warsztatów jest wspólne wypracowanie narzędzi pomocnych w realizacji projektów międzynarodowych, tworzeniu sieci współpracy oraz budowaniu partnerstw pomiędzy organizacjami i instytucjami z UE i krajów partnerskich. Ponieważ samodzielne zgłębienie tych obszarów jest trudne, a czasami może okazać się niemożliwe, warto korzystać z doświadczeń innych. Dlatego też, sesja ma umożliwić przede wszystkim wymianę wiedzy pomiędzy samymi uczestnikami warsztatu.
Prowadzący:
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Celem tego warsztatu jest wzbudzenie i podtrzymanie w młodych ludziach inspiracji oraz motywacji do wprowadzania zmian w swoim życiu osobistym oraz społecznym. Warsztat „Drop...and Change” (czyli „Podrzuć i zmień”) będzie poświęcony zdobywaniu konkretnej wiedzy z obszarów psychologii zmiany, uczenia się, motywacji i komunikacji przekazywanej w ciekawej, efektownej i inspirującej formie poprzez naukę sztuki żonglowania oraz uczestnictwo w wielu angażujących ćwiczeniach i zadaniach. W czasie warsztatu młodzi ludzie będą mieli możliwość wypracowania w sobie umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach, przekraczania wewnętrznych barier, rozwiną zdolność myślenia twórczego i innowacyjnego, a także zyskają motywację do podejmowanie nowych wyzwań.
Prowadzący:
Miejsce: MCK Sokół, s. Lipińskiego Zobacz Google map
Warsztat jest ukierunkowany na praktyczne wykorzystanie umiejętności coachingowych. Dlatego podczas warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze założenia COACHINGu. Odpowiem na pytanie czym jest, a czym nie jest coaching. Podczas warsztatu zostaną wprowadzone technik, które można zastosować natychmiast w swojej pracy. Dowiesz się, co ma kluczowe znaczenie w byciu trenerem i czym jest sekret wspierania ludzi w ich rozwoju.
Prowadzący:
Miejsce: Caffe Kawka, ul. Długosza 4 Zobacz Google map
Warsztat ma za zadanie zapoznać uczestników z klasycznymi umiejętnościami coachingowymi, wyjaśniając ich rzeczywistą formę, specyficzne warunki w których można wykorzystać umiejętności coachingowe, jak również poznać alternatywy dla coachingu w sytuacjach, w których inne narzędzia byłyby lepsze. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo wykorzystywać pytaniami coachingowe, odkryją postawy coachingu i przećwiczą nabyte umiejętności w praktycznych ćwiczeniach, takich jak GROW lub SWOT.
Prowadzący:
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Celem szkolenia jest nabycie przez młodych ludzi umiejętności efektywnej i atrakcyjnej prezentacji swoich pomysłów biznesowych. W czasie tego warsztatu uczestnicy poznają tajniki tak zwanego pitchingu. Dowiedzą się jak opowiedzieć potencjalnym koproducentom o swojej pracy i swoich projektach, jak skłonić innych, by rozmawiali z nimi o ich najnowszym pomyśle na projekt – a to wszystko w czasie tak krótkim jak jazda windą.
Prowadzący:
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Kraje rozwinięte czeka kryzys demograficzny. Rodzi nas się coraz mniej, żyjemy coraz dłużej. Musimy więc coraz dłużej gromadzić kapitał, jeżeli myślimy o bezpieczeństwie finansowym na emeryturze. Jak można skorzystać na jak najwcześniejszym budowaniu swoich oszczędności? Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE S.A. podzieli się swoją ekspercką wiedzą i doświadczeniem zarządczym na rynkach finansowych.
Prowadzący:
bez warsztatów: “Młody przedsiębiorca wśród globalnych wyzwań”, “Lider między Wschodem a Zachodem”
2 cykl przedpołudniowych warsztatów
Podczas debaty poruszone zostaną najważniejsze wartości i zasady, na których powinien się opierać projekt integracji europejskiej, a także katalog spraw, którymi UE powinna się zająć, aby odpowiedzieć na realne potrzeby społeczeństw. Zastanowimy się jak powrócić do idei Ojców Założycieli Wspólnoty Europejskiej. Jak zapewnić Unii jedność i jak uczynić ją zdolną do reform? Jak nie dopuścić do powstawania Europy kilku prędkości? Jak zapewnić demokratyczną kontrolę procesu integracji? Co należy zrobić w przyszłości, aby uchronić Unię od kolejnych kryzysów? Jak powinniśmy kształtować Unię Europejską bez Wielkiej Brytanii?
Prowadzący: dr Kuba Gąsiorowski
Goście:
Goście:
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Prowadzący: Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
O tym jak łączą się te trzy hasła i dlaczego w Polsce możemy pochwalić się jednym z najstabilniejszych i najnowocześniejszych sektorów bankowych w Europie, opowie Prezes Związku Banków Polskich - Krzysztof Pietraszkiewicz, który stoi na czele instytucji zrzeszającej wszystkie największe banki na polskim rynku. Nie zabraknie również tematu największych wyzwań, jakie w najbliższych latach czekają bankowość w Polsce i nie tylko. To świetna okazja do spotkania z wyjątkowym Gościem - nie tylko dla przyszłych finansistów.
Miejsce: Restauracja Bohema, Rynek 13, 9:00-10:15 Zobacz Google map
Prowadzący: Piotr Iwicki - artysta, multiinstrumentalista, publicysta, redaktor radiowy, wydawca, producent muzyczny, menager, nauczyciel i wykładowca, animator kultury w Polsce i za granicą.
Przemysł muzyczny jest taką samą gałęzią gospodarki jak każda inna. Rządzą nim rozmaite mniej lub bardziej czytelne prawa, jednak z racji na bardzo płynne kryteria jakości, często dochodzi do manipulacji, podprogowej promocji czy wręcz działań zmierzających do łączenia działań na płaszczyźnie monopolistycznej. Jak w tym wszystkim się nie pogubić, jak odróżnić rzeczy artystycznie wartościowe od świetnie wypromowanych? I wreszcie jak znaleźć swoją drogę w dotarciu do dobrej muzyki? W tym wszystkim postara się pomóc Piotr Iwicki.
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Prowadzący: Filiberto Amati właściciel agencji konsultingowej Amati & Associates
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Prowadzący: Łukasz Wojczak, przedstawiciel firmy Novartis AG
Miejsce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Długosza 3 Zobacz Google map
Prowadzący: Grzegorz Chłopek, Prezes Zarządu Nationale Nederlanden
Miejsce: Caffe Kawka, ul. Długosza 4, 9:00-10:15 Zobacz Google map
Prowadzący: dr Sebastian Kawczyński - doktor nauk historycznych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (2003), MBA (2010)
Tematem przewodnim wystąpienia będzie przedsiębiorczość na styku nauki i biznesu. Nauka i biznes nie są postrzegane jako dobrana para. Mimo, że wszyscy widzą zalety we współpracy tych dwóch sektorów, success stories w tym obszarze to wciąż rzadkość, a nie utarta ścieżka. Jak zbudować start-up który odniesie sukces? Skąd brać pomysły na biznes? Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia związane z uwarunkowaniami przejścia z sektora akademickiego do biznesu oraz zagrożeniami wynikającymi ze współpracy z podmiotami publicznymi. Będzie też mowa o czynnikach sukcesu i możliwościach jakie daje łączenie nauki z przedsięwzięciami biznesowymi. Spotkanie będzie okazją by od praktyka dowiedzieć się dlaczego warto próbować sił w biznesie.
Miejsce: Restauracja Bohema, Rynek 13, 9:00-10:15 Zobacz Google map
Prowadzący: Karolina Rzepecka
Karolina Rzepecka - manager ds. Edukacji w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Pedagożka, psycholożka z kilkuletnim doświadczeniem w edukacji przyszłych nauczycieli i nauczycielek, koordynacji projektów badawczych i rozwojowych z zakresu innowacyjnej edukacji.
Katarzyna Kołakowska - Specjalista ds. Projektów w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Koordynator projektów technologicznych i edukacyjnych oraz współ-koordynator Clipstera - przestrzeni do życia, tworzenia i rozwoju pomysłów i startupów. Miłośniczka projektowania skoncentrowanego na użytkowniku.
Clipster – pierwsza w Polsce kreatywna przestrzeń coworkingowa, miejsce do pracy nad projektem, miejsce na rozwój i preakceleracja dla osób myślących o realizacji ciekawego pomysłu. Miejsce dla młodych projektów zapewniające aktywnej i pełnej pasji społeczności synergię elementów coworkingu (wspólnej pracy) z colivingiem (wspólnym mieszkaniem) oraz możliwością akceleracji (szybszego rozwoju biznesu). Opieramy nasze działania na metodzie design thinking. “Design thinking to skupione na człowieku podejście do innowacji, które umożliwia projektantowi połączenie potrzeb ludzi, możliwości technologicznych oraz wymagań zapewniających biznesowi sukces” – Tim Brown, IDEO. Nauczysz się jak zastosować metodę design thinking w praktyce i zobaczysz, jak wykorzystać ją w projektowaniu produktu, usługi czy nawet planowaniu projektu społecznego.
Polska w ramach V4 dba o przywrócenie Europie ducha innowacyjności. Gwarantem efektywnej gospodarczo Unii Europejskiej jest dobre funkcjonowanie jednolitego rynku, w tym prawidłowe stosowanie zasad konkurencyjności oraz innowacyjność. Dlatego Polska stawia na rozwój startupów, wspiera innowacyjność gospodarki poprzez wprowadzanie nowych produktów, usług, procesów technologicznych i technik zarządzania. Uruchomione zostały programy cyfryzacji, współpracy nauki z biznesem, komercjalizacji badań naukowych, wsparcia dla innowacyjnych projektów wysokiego ryzyka. To wszystko sprawia, że jesteśmy państwem, które odpowiednio reaguje na wyzwania współczesnego świata, odpornym na wstrząsy gospodarcze, nowoczesnym, a z drugiej strony wiarygodnym partnerem do współpracy gospodarczej i do debaty o wyzwaniach dla wspólnego rynku w Europie. Podczas debaty poruszona zostanie także kwestia współpracy w regionie Europy Środkowej na rzecz innowacyjności i modernizacji gospodarki oraz tego, jak przywrócić ducha innowacyjności i przedsiębiorczości całej Unii Europejskiej.
Prowadzący: Piotr Trąbski, Media and Youth
Goście:
Rozwój lidera w kontekście współczesnych wyzwań społecznych, ekonomicznych, edukacyjnych: jakie są trendy? Czym się różnią w zależności od regionu lub kraju? Czy bycie liderem lokalnym jest sprzeczne z działalnością na poziomie międzynarodowym? W jaki sposób profesjonalizacja sektora młodzieżowego wpływa na pozycję lidera młodzieżowego?
Prowadzący: Max Fras
Goście:
Debata praktyków, założycieli, przedstawicieli startupów i innowacyjnych firm z Polski i innych państw europejskich. Podczas panelu zaprezentowane zostaną polskie startupy, które odniosły sukces (ławki solarne, beacony, roboty, smart home, technologiczne, medycyna). Co jest źródłem ich sukcesu? Jak rozwija się polskie środowisko startupowe i jaka jest jego pozycja na tle Europy? Jakie są programy wsparcia (w tym prezentacja polskiego programu Start in Poland)? Czego brakuje? Jak nawiązać współpracę z polskimi startupami? Czynniki sprzyjające współpracy międzynarodowej? Czy mamy szansę na startup o globalnym zasięgu?
Prowadzący: Mariusz Bednarz
Goście:
Panel dyskusyjny: „Współpraca nauki z biznesem” – dotyczy projektu ustawy 2.0 o szkolnictwie wyższym, zakładającej wzmocnienie i ustanowienie zasad kooperacji między uczelniami wyższymi, a przemysłem. Jej celem jest uefektywnienie współpracy i wymiany doświadczeń w ramach prowadzonych badań naukowych i wdrażanych technologii, a także sposobów rozwijania kariery naukowej przez studentów i pracowników akademickich.
Prowadzący: Tomasz Tokarski, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP
Goście:
Nowy Sącz. Restauracja Bohema. Kolacja w stylu polskim wraz z różnymi atrakcjami dotyczącymi naszego kraju.
Panel dyskusyjny dotyczył będzie roli pracodawców i pracowników w tworzeniu krajowego kapitału rozwojowego, prezentacji przykładów mechanizmów prooszczędnościowych, kreowaniu specjalnych programów edukacyjnych łączących szkolnictwo z potrzebami rynku pracy. Panel będzie próbą odpowiedzi na pytania jakie stoją przed Polską i Europą w zakresie wyzwań rozwojowych.
Prowadzący: dr Damian Szacawa
Goście:
Rozwój społeczny i technologiczny wymusza zmiany na systemie edukacji, spowodowane koniecznością dostosowania się do potrzeb jego odbiorców. Stawia to przed instytucjami edukacyjnymi wiele wyzwań. Coraz częściej poruszana jest kwestia synergii między edukacją formalną i pozaformalną, co wynika z oczekiwań rynku pracy. Obchodzony w tym roku Jubileusz 30-lecia europejskiego programu Erasmus pokazuje, że instytucje oraz ich odbiorcy osiągają sukcesy we obszarze edukacji na poziomie międzynarodowym. Czy zatem edukacja bez barier technicznych, społecznych, geograficznych staje się rzeczywistością?
Prowadzący: Andrij Pawlowycz
Goście:
Nowy Sącz. Restauracja Bohema. Kolacja w stylu europejskim.