Sesja otwierająca
X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
To od nas zależy czy nasz świat będzie światem pokoju, tolerancji, wzajemnego poszanowania i rozwoju, czy nietolerancji i wojny – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda podczas otwarcia X Forum Młodych Liderów. Podkreślił też, że Forum Ekonomiczne Młodych Liderów to miejsce, gdzie spotykają się ludzie sukcesu – osoby, które odnalazły się w życiu.
Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zwrócił uwagę, że to młodzież, młodzi liderzy muszą zastanowić się, jaką politykę jako wspólna Europa powinniśmy prezentować w najważniejszych dla Starego Kontynentu sprawach.
- Rok temu newralgicznym tematem był kryzys na Ukrainie, w tym roku głównym tematem jest problem migracji – zaznaczył gospodarz Nowego Sącza. – Jestem przekonany, że wasz głos, głos młodych ludzi, będzie słyszalny – dodał.
Tomasz Bratek, dyrektor programu Erasmus Plus zauważył, że żyjemy w bardzo ciekawych czasach, które są jednocześnie wielkim wyzwaniem. – Wierzę bardzo w projekt europejski. Mamy emigrantom dużo do zaoferowania, bo Europa jest oparta na idei solidarności – powiedział.
- Po dziesięciu latach Forum już okrzepło i jest znaczącym wydarzeniem w Europie – stwierdził Michał Wójcik, prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.
Rozmowa Forum
Rozmowa z Ryszardem Nowakiem
prezydentem Nowego Sącza
Jak – Pana zdaniem – zmieniło się Forum na przestrzeni tych dziesięciu lat?
Muszę przyznać, że początkowym założeniem Forum było nastawienie na ekonomię i biznes. To było coś naturalnego, zwłaszcza że Forum Ekonomiczne w Nowym Sączu jest młodszą wersją Forum Ekonomicznego w Krynicy. Ale obecna sytuacja w Europie i na świecie wymusza na uczestnikach szersze spojrzenie na to, co się wokół dzieje, nie pozwala koncentrować się tylko na kwestiach ekonomicznych, ale każe również zwrócić uwagę na sprawy polityczno-społeczne.
Problemy, które pojawiają się ostatnio w Europie niejako przerastają nasze wyobrażenia sprzed kilku lat. Nikt nie przypuszczał, że będziemy mieli do czynienia z takimi trudnymi tematami. Zacząć można od Europy Wschodniej – od Ukrainy, od Rosji, od konfliktu, który niestety zaistniał. Dzisiaj mamy duże problemy – które na pewno będą rzutowały na ekonomię, nie mam co do tego wątpliwości – z migrantami z Azji, z Afryki, więc teoretycznie nie mających nic wspólnego z Europą. Nikt takiej sytuacji nie przewidział nawet w najczarniejszych snach.
Ci młodzi ludzie, którzy spotykają się dzisiaj na Forum Młodych Liderów będą musieli znaleźć odpowiedź na trudne pytania, spróbować znaleźć rozwiązanie znaczących problemów.
Jak Nowy Sącz i pan, jako gospodarz tego miasta, przygotowuje się do Forum Ekonomicznego Młodych Liderów?
To już moje dziewiąte Forum jako prezydenta Nowego Sącza. Mam sprawdzony zespół ludzi, współpracowników, bardzo doświadczonych w tym przedsięwzięciu. Dobrze układa się współpraca z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw z Lublina. Te dwa zespoły się spotykają, wymieniają uwagi, wszystko przebiega w bardzo dobrej atmosferze. W pewnym sensie ja nie ingeruję, tylko patronuję.
Czy dostrzega Pan wymierne profity tego wydarzenia dla Nowego Sącza, jego mieszkańców, a może i całego województwa?
Profity na pewno są duże, ale w tej chwili trudno je zmierzyć i dokładnie wymienić. Sam fakt przybycia kilkuset uczestników jest już bardzo istotny – informacje o Nowym Sączu idą w świat, pojawiają się w mediach i opinii publicznej. Życzliwość i zadowolenie, które widzę dookoła, świadczą o tym, że zarówno miasto, jak i uczestnicy czerpią z Forum pełnymi garściami.
Warsztaty
Za czym podążają młodzi z całej Europy
Podczas warsztatów „Young Leaders on the crossroads p following New trends or finding New routs” młodzi z kilkudziesięciu krajów zastanawiali się co jest dla nich ważne i co nowego mogą zrobić dla Europy. „Głos młodych jest ważny, ponieważ to oni w przyszłości będą kreować nowe trendy w rozwoju społecznym i gospodarczym Europy” – powiedziała Ewelina Miłoń z Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Podczas warsztatów omawiano ich pomysły oraz zastanawiano się nad współczesnymi problemami.
ROMOWA FORUM
Rozmowa z Tomaszem Bratkiem
dyrektorem Narodowej Agencji Programu Erasmus+,
zastępcą dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Czy udział w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów może wpłynąć na jego uczestników tak, by w przyszłości wzięli udział w życiu publicznym swoich krajów?
Myślę, że to Forum gromadzi ludzi, którzy już coś w tym kierunku robią i którzy przyjeżdżają tutaj z bardzo konkretnym nastawieniem na dyskusję i chęć porozumienia się z innymi. W dzisiejszych czasach coraz mniej mamy okazji do rozmowy twarzą w twarz z drugim człowiekiem, do poznania jego opinii i emocji. Przestrzeń wirtualna, w której się tak często spotykamy, w pewien sposób odhumanizuje innych ludzi, co jest powodem wielu nieporozumień. Młodzi ludzie na Forum mogą, po pierwsze, poznać samych siebie, a także przekonać się, że zarówno oni, jak i problemy, z którymi borykają się w swoich krajach, są do siebie pod wieloma względami do podobne. Różne mogą być natomiast sposoby na ich rozwiązanie i to właśnie o nich będą mogli w Nowym Sączu porozmawiać. Nie chodzi tu jednak tylko o problemy, gdyż forum jest również miejscem, w którym nawiązywane są przyjaźnie i kontakty biznesowe. Warto wiedzieć, że forum jest miejscem, w którym powstało już kilka firm.
Na przykład?
W ubiegłym roku młody chłopak z Czech zaprezentował swoją firmę zajmującą się ekologicznym odzyskiem surowców wtórnych. Teraz firma ta działa zarówno w jego kraju, jak i na Słowacji, w Polsce i na Węgrzech, a wszyscy partnerzy biznesowi to właśnie uczestnicy naszego Forum. Takich przykładów jest oczywiście więcej. Dla przykładu – firmy eventowe, które powstały dla realizacji różnych projektów w ramach programu Erasmus, założone przez byłych studentów i uczestników forum w Nowym Sączu, wykorzystujących swoje doświadczenia, które zdobyli właśnie w czasie jego trwania.
W ubiegłym roku na tematykę forum poważnie wpłynęły wydarzenia na Ukrainie. Czy w tym roku też mamy taki temat, np. masowa imigracja?
W tym roku Ukraina nadal pozostaje tematem bardzo ważnym. Mamy tutaj sporo uczestników z Ukrainy, którzy żyją tymi wydarzeniami będąc w trudnej sytuacji tak psychicznej, jak i ekonomicznej. Jeśli mówimy o imigracji, to wspominamy najczęściej tylko imigrację z krajów arabskich, która jest widziana medialnie, zapominając o imigracji z Ukrainy, z której coraz więcej młodych ludzi przyjeżdża do Polski. Nie tylko dlatego, że poszukują tutaj pracy i pieniędzy, ale przede wszystkim dlatego, że można tutaj spokojnie żyć.Ci ludzie, którzy przyjeżdżają do nas z Ukrainy chcą dyskutować o tym, że ich kraj to też Europa, że to cywilizowana przestrzeń i że potrzebują pomocy. Uświadamiają też politykom, że ich kunktatorskie zabiegi nie odpowiadają młodym ludziom, a pozostawienie Ukrainy, czy sprzedanie jej w jakichś dealach przez zachodnich polityków nie powinno w ogóle wchodzić w grę. Tak więc Ukraina pozostanie ważnym tematem. Niemniej jednak niezwykle istotną kwestią jest konieczność, by młodzi ludzie w Unii Europejskiej zrozumieli, że żyją w naprawdę komfortowej i bezpiecznej przestrzeni. Pomimo tego co głoszą różne partie polityczne, żyjemy we względnym dobrobycie. Takich czasów, jeśli spojrzymy na naszą historię, nie było tutaj nigdy wcześniej. I tu właśnie pojawia się pytanie – czy uda nam się obronić nasz mały „raj” i będziemy starali się budować mur wokół siebie czy też znajdziemy sposób na myślenie o innych, o solidarności, o dzieleniu się i o pomaganiu. Uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka jest niezwykle istotne. A masowa imigracja z krajów arabskich w sposób drastyczny pokazuje, że ludzie dobijają się do nas jak do raju.
Dyskusje Forum
Giorgi Baramidze o bezpieczeństwie, reformach i nowych wyzwaniach ideologicznych w Europie
deputowany parmalentu gruzińskiego
Giorgi Baramidze, deputowany parmalentu gruzińskiego, były minister obrony, spraw wewnętrznych i integracji europejskiej i euroatlantyckej Gruzji mówił o wyzwaniach bezpieczeństwa Europy w kontekście jej relacji z Rosją, o drodze państw post-sowieckich do demokratyzacji oraz sposobach obrony europejskich wartości. Zdecydowanie potępił politykę Putina wobec krajów sąsiednich oraz jego politykę wewnętrzną, którą nazwał powrotem do XIX-wiecznego nacjonalizmu. Prognozuje, że system polityczny w obecnej postaci nie przetrwa siedmiu lat. Odniósł się również pozytywni do kroków, jakie przeszła Gruzja w procesie demokratyzacji: walka z korupcją, zmniejszenie biurokracji, efektywniejszy aparat państwowy. Uczestnicy w swoich pytaniach poprowadzili dyskusję w kierunku kwestii ukraińskiej i zaangażowania polityków gruzińskich w przemiany na Ukrainie. Dyskusja zakończyła się nawiązaniem do „projektu Europa” i podkreśleniem konieczności jego obrony.
Debaty młodych liderów
z Giorgi Baramidze na Forum Młodych Liderów 2015
Giorgi Baramidze - gruziński polityk, deputowany Parlamentu Gruzji, minister spraw wewnętrznych (2003–2004), minister obrony (2004), od 2004 minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, od 2006 wicepremier.
Ukończył studia w zakresie technologii chemicznej na Gruzińskim Uniwersytecie Technicznym. W 1995 ukończył studia w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. George'a C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen. W latach 1998–1999 odbył studia politologiczne na Uniwersytecie Georgetown. Już w trakcie studiów zaangażował się w działalność opozycyjną, był jednym z organizatorów studenckiego ruchu zwolenników niepodległości Gruzji.
W gościnie u prezydenta Ryszarda Nowaka
Bankiet w Ratuszu w Nowym Sączu
Dzięki uprzejmości prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka uczestnicy Forum mieli okazję poznać nowosądecką gościnę. W miejskim Ratuszu odbył się bankiet podczas, którego gospodarze przywitali uczestników i wyrazili podziw dla młodych aktywnych ludzi. Przedstawiciele Ratusza podkreślali jak ważna jest współpraca miasta z młodymi ludźmi z całej Europy i wyrazili chęć współpracy w kolejnych latach. Na koniec uczestnicy mogli wysłuchać krótkiego koncertu zespołu ludowego.