Prawie połowa surowców zużywanych przez Polskę pochodzi z importu. Po ataku Rosji na Ukrainę kupowanie ich od agresora stało się niewłaściwe. Jednak szybka rezygnacja z nich może okazać się zgubna dla naszej gospodarki. W panelu goście poruszą następujące kwestie: Czy rezygnacja z importu surowców energetycznych z Rosji odsunie w czasie odejście Polski od węgla? Czy Polska jest w stanie szybko zastąpić brak rosyjskich surowców dostawami z innych krajów? Czy kraje będą gotowe na odejście od rosyjskich surowców?
Moderator: Bartosz Szczepaniak, Kierownik, Europe Direct Toruń, Polska
Paneliści
Przerwa
Duża część młodych Europejczyków ulega złudzeniu, że praca na etacie jest najlepszym modelem zatrudnienia. W konsekwencji młodzi ludzie niechętnie chcą pracować na swoim. Uczestnicy panelu będą starali się zachęcić młodych ludzi do założenia własnej działalności gospodarczej, przekazać wiedzę na temat tego, czego powinni unikać pracując na własny rachunek oraz czy potencjalne pojawienie się kryzysu gospodarczego wpłynie na przemeblowanie rynku pracy i wzrost bezrobocia wśród młodych?
Moderator: Alina Prochasek – Przewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
Lunch
W czasach bezprecedensowego ataku Rosji na Ukrainę doszło do nieodwracalnych zmian w strukturze bezpieczeństwa Europy i Świata. Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego ładu światowego na gruzach wcześniejszego porządku. Tak drastyczne zmiany wymagają odważnych i silnych przywódców, którzy są gotowi do poświeceń i potrafią przewidywać zagrożenia. W czasie wojny nie możemy jednak koncentrować się w materii bezpieczeństwa tylko i wyłącznie na politykach i władzach. Równie ważnym jest, aby w tym szczególnie trudnym okresie brali odpowiedzialność za swoje środowiska liderzy biznesowi i społeczni. Bez ich determinacji plany odbudowy porządku światowego mogą nigdy się nie ziścić. W tym aspekcie stary kontynent potrzebuje dynamicznego przebudzenia, ale będzie ono możliwe tylko dzięki prawdziwym liderom. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, kto nim jest?
Moderator: Estera Piwoni-Krzeszowska – Profesor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Polska