12:00 – 12:30
Jako pierwszy w sesji otwierającej zabrał Pan Piotr Mazurek - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Rozpoczął swoją wypowiedź od podkreślenia jego radości z faktu, że mimo trudnych warunków panujących na świecie udało nam się spotkać i stworzyć przestrzeń do rozważań nad istotnymi dla młodzieży tematami.
-Rząd, który reprezentujemy, ma jeden ze swoich celów strategicznych, aby młodzi ludzie jak najmocniej angażowali się w Polsce w życie publiczne w różnych obszarach.- powiedział Pan Mazurek.
Kolejny z zaproszonych gości - Pani Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szef GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej podkreśliła to, jak młodzi ludzie są istotni dla rozwoju naszego kraju.
- Nieważne, jaką karierę wybierzecie, zawsze pamiętajcie o tym, że to, co realizujecie, ma wpływ na to, jak nasz kraj będzie się rozwijał. - powiedziała Pani Orłowska.
-Motorem zmian jest wiedza, doświadczenie, świadomość, dostęp do rzetelnej edukacji, praktyczne kompetencje i dyskusja. - podkreśliła Pani Profesor Beata Telążka - Prorektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.
Uczestnicy Forum wzięli udział w szeregu warsztatów zorientowanych na rozwój kompetencji liderskich, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz nabywanie praktycznej wiedzy przydatnej we wszelkich aktywnościach społecznych.
-Tutaj właśnie, od wielu lat, stawialiście pytania i odpowiedzi na najbardziej nurtujące problemy, z którymi mamy do czynienia. - zaznaczyła Pani Agata Dziubińska-Gawlik, Prezes Zarządu Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw.
12:30 – 13:00
Pani Nina Wieretiło – założycielka start-up’u Perfectly Personal oraz członkini Akademii Wiedzy Obywatelskiej, zwróciła naszą uwagę na to jak ważne jest motywowanie i docenianie samego siebie, oraz na kwestię adaptowania się w obecnym, post-pandemicznym świecie.
-Wierzę, że zmiana jest nieunikniona, my to wszyscy wiemy i tylko niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że gotowość jest jedynie opcjonalna. Ludzie największego sukcesu na tym świecie, moim zdaniem, to są ludzie przygotowani na bardzo szeroki zakres scenariuszy i jak przyjdzie coś właściwego, to oni sięgają po to, idą tam, robią całą resztę i zmieniają świat. - podkreśliła Pani Wieretiło.
14:00-16:00
Warsztat 1: Inkubator współpracy międzynarodowej – warsztat relacji interpersonalnych i umiejętności liderskich
Aneta Szczykutowicz – Coach, psycholog, koordynator projektów międzynarodowych
Warsztat 2: Wyjdź ze strefy własnego komfortu
Katarzyna Bojarska – Parlament Studentów RP
Warsztat 3: Etykieta w biznesie, protokół dyplomatyczny
Bartosz Czerniawski – Akademia Savoir-Vivre ”Bonawentura”
Warsztat online 1: Stres w zarządzaniu
Aleksandra Kulik – Prezeska Zarządu, Fundacja Sempre a Frente. Psycholog społeczny, doświadczona koordynatorka i facylitatorka projektów międzynarodowych i regionalnych.
Marta Szczodrak – Członek Zarządu Fundacji Sempre a Frente. Psycholog i licencjonowany doradca zawodowy, trener umiejętności psychospołecznych
Warsztat online 2: Przedsiębiorczość młodego pokolenia
Jakub Lachowski – współzałożyciel oraz Prezes Zarządu, Plantalux
Uczestnicy Forum wzięli udział w szeregu warsztatów
Były one zorientowane na rozwój kompetencji liderskich, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz nabywanie praktycznej wiedzy przydatnej we wszelkich aktywnościach społecznych. Uczestnicy mogli zapisać się na warsztaty dotyczące relacji interpersonalnych i umiejętności liderskich, radzenia sobie z presją i stresem w zarządzaniu, dbania o swój komfort psychiczny w dobie izolacji i pandemii, ponad to, warsztaty objęły kwestie kompetencji przedsiębiorczych. Były one prowadzone ze specjalistami w zakresie psychologii, zarządzania projektami, oraz z aktywnymi przedsiębiorcami.
16:30-17:15
Moderator: Tomasz Kowalczyk, Rebells Valley
Tematem dyskusji prowadzonej przez Pana Tomasza Kowalczyka z Rebells Valley były nowoczesne technologie dla przemysłu. Paneliści rozważali jakie są nadchodzące trendy technologiczne, jak istotna jest technologia w naszym życiu a także jaka jest aktualna kondycja przemysłu przyszłości.
Pan Vadym Melnyk wskazał na odmienność strategii swojej firmy, tworząc sprzęt dostosowany pod konkretne potrzeby klienta – ten kierunek umożliwił prace nad autonomicznym lotem dronów. - Od 2015 roku staramy się rozumieć czego potrzebują nasi klienci, rozwiązywać ich realne problemy.
Pan Kacper Budnik poruszył natomiast istotny aspekt związany z weryfikacją kierunku, jakim podążał jego start-up. - Zakładając spółkę w 2017r.mieliśmy w planach budowę i sprzedaż samolotów bezzałogowych. Gdy skończyło się dofinansowanie, niemieliśmy pomysłów i odbiorców – postanowiliśmy świadczyć usługi wyprodukowanymi dronami. - Ponad to Pan Budnik opowiedział o oczekiwaniach swoich klientów - Klient oczekuje informacji umożliwiających szybkie działania i przyspieszenia procesów zachodzących w firmie, a przede wszystkim ograniczenia kosztów. Dlatego też zaczęliśmy wdrażać algorytmy, które są kluczową wartością dla klienta
Żeby pojawiły się sukcesy, muszą pojawić się działania - podkreślił pan Piotr Jerzemowski Stworzyliśmy własny program akceleracyjny, poprzednie nasze działania zaowocowały w sukcesy, których twórcy są obecni w tym panelu.
Pan Wojciech Turowicz odniósł się do zastosowań algorytmów i sztucznej inteligencji we współpracy z dużymi korporacjami – Nie ważne jak duża jest kieszeń Twojego odbiorcy, nie ważne czy projekt jest za milion, czy sto milionów – musisz być lepszy od konkurencji, bardziej efektywny i wydajny i lepiej spożytkować pieniądze inwestora
Do wyzwań w zakresie współpracy ze startupami odniósł się Pan Jerzemowski – Musimy nauczyć się ryzykować. Innowacje są synonimem ryzyka.
17:30-18:30
Afera GameStop oraz dyskusja społeczna na temat wątpliwych etycznie spekulacji na rynkach finansowych pokazuje jak ważna jest edukacja społeczna w tym zakresie. Co możemy zrobić aby uchronić młodych inwestorów przed błędami? Jaki będzie finansowy rynek przyszłości? Rynki finansowe to też bezpieczeństwo naszych aktywów – jak uchronić się przed phishingiem lub oszustwami? Jak zarządzać finansami w cyberprzestrzeni?
Moderator: Mariusz Bednarz – Dyrektor programowy FEML
Debatę poświęconą rynkom finansowym rozpoczęła wypowiedź Pana Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich, który odniósł się do kwestii CBDC, tzw. Elektronicznego pieniądza. – Stosowanie przez banki centralne waluty elektronicznej, umożliwia bardzo szybkie dokonywanie operacji transakcji. Te operacje na rynku finansowym odbywają w kilku segmentach i w pewnym miejscu powinny być zintegrowane. - rozpoczął swoją wypowiedź Pan Krzysztof Pietraszkiewicz – Wdrożenie waluty elektronicznej banków przez banki centralne umożliwia przyspieszenie tego procesu i niejako obserwowanie jego stanu na bieżąco – Dodał Pan Prezes. Istotnymi aspektami wypowiedzi była również obawa o rynek kryptowalut, który niejednokrotnie nie gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwa, oraz służy do nielegalnych aktywności.
Adam Banai, Dyrektor Wykonawczy Magyar Nemzeti Bank, w odniesieniu do perspektywy młodzieży podkreśla – Możemy rozumieć te zjawiska, przy użyciu naszej klasycznej wiedzy podręcznikowej i to jest coś, co chciałem to podkreślić, że podręczniki są dobre, wciąż sprawdzają się pomimo, że świat bardzo się zmienił. Sposób w jaki realizujemy transakcje finansowe zmienił się, ale istota jest bardzo podobna
18:30-19:00
Czy dekarbonizacja światowej gospodarki ma szanse się udać? Jak pogodzić rację stanu i konieczność ogrzania naszych rodzin z potrzebą zadbania o przyszłe pokolenia?
Moderator: Viktoria Khyzhniak – Koordynator Projektów Międzynarodowych, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Gość specjalny: Bartłomiej Orzeł – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze”
Debatę rozpoczęli reprezentacji propozycji – odnawialnych źródeł energii – Dekarbonizacja to temat niezwykle istotny z perspektywy zarówno polskiej, jak i międzynarodowej. Naszym priorytetem powinno być, przede wszystkim, to, aby dekarbonizacja była sprawiedliwa i objęła swoim zasięgiem wszystkich obywateli, niezależnie od poziomu zamożności - zwrócił uwagę Pan Piotr Okulski.
Pan Bartłomiej Orzeł w odpowiedzi na problematykę debaty odpowiedział – Czy dekarbonizacja może się udać? Ona musi się udać. Nie ma już odwrotu z drogi dekarbonizacji, dotyczy to społeczeństwa polskiego, europejskiego i światowego. Energia z paneli fotowoltaicznym w wielu miejscach na świecie jest najtańszym źródłem energii. 40 tys. Osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza spowodowanego głównie węglem – uzupełnił Pan Orzeł.
Opozycja wygłosiła szereg kontrargumentów – Czy dekarbonizacja jest zjawiskiem dobrym i potrzebnym Polsce? Oczywiście. Natomiast, chciałabym zwrócić uwagę na to, że dekarbonizacja jest procesem. Czy jesteśmy gotowi na to, żeby ten proces przeprowadzić? Powinniśmy tutaj obrać kryterium sprawiedliwości, w tej chwili160 tys. Osób pracuje w przemyśle górniczym – jak te osoby mogą odnaleźć się na nowo na rynku pracy? (...) Samo spalanie węgla stanowi problem, ale czy jego wydobycie również? – zwraca uwagę Pani Alina Prochasek
- Powinniśmy obrać kryterium solidarności – patrzeć na perspektywy ekonomiczne i społeczne - dlaczego mamy pozbywać się węgla skoro możemy go sprzedawać? – dodała Pani Klaudia Budzanowska
20:00
ORGANIZATORZY / ORGANIZERS
PARTNER STRATEGICZNY / STRATEGIC PARTNER
PATRONATY HONOROWE / HONORARY PATRONAGE
partner oficjalny / official partner
PARTNERZY / PARTNERS
PARTNERZY MERYTORYCZNI / SUBSTANTIVE PARTNERS
PATRONAT MEDIALNY / MEDIA PATRONAGE
Współfinansowanie / co-financing