Jak Uczynić Europę MiejsceM w którym chcemy Żyć? Business – społeczność – ekonomia.
Warsztaty przygotowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji
Pierwszym punktem pierwszego dnia 9tego forum ekonomicznego młodych leaderów były warsztaty przeprowadzone przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji. Uczestnicy sami proponowali tematy warsztatów, organizując się w małych grupach. Każdy z uczestników mógł wybrać temat jaki go interesuje i uczestniczyć w spotkaniu. Warsztaty odbywały sie w dwóch panelach. Dotyczyły sytuacji młodych ludzi w krajach europejskich oraz szans i barier w rozwoju osobistym. Ważnym tematem poruszonym podczas warsztatów była aktualna sytuacja w Europie. Na koniec każdy warsztat był podsumowywany na forum i poddawany debacie.
Sesja otwierająca
Powitanie Uczestników IX Forum
Po godzinie 15.00 uczestnicy z całej Europy zostali przywitani przez gospodarzy tegorocznego spotkania. W imieniu mieszkańców Nowego Sącza swoje słowo przekazała prezydent miasta Bożena Jawor. Za przybycie dziękował także Tomasz Bratek z Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji, współorganizatora wydarzenia.
Natomiast Jacek Krupa, wicemarszałek województwa małopolskiego pytał o miejsce młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie.
Anna Moskwa, prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, pytana dziennikarzy o różnicę między sądeckim a krynickim forum, zwraca uwagę na szczególne znaczenie młodych ludzi. Wyjaśnia także, czym wyróżnia się tegoroczna edycja spotkania.
Z jakimi jeszcze tematami zmierzą się uczestnicy Forum Ekonomicznego Młodych Liderów? Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz transmisji online.
Prezentacja: 10 lat w UE
Wyniki badań mieszkańców lubelszczyzny
Kolejną częścią pierwszego dnia Programu Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu była prezentacja Michała Południoka na temat 10- lecia członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Badaniami zostali objęci mieszkańcy Lubelszczyzny. Główne wnioski z badań są takie iż ankietowani pozytywnie oceniają dotychczasowe członkostwo Polski w Unii Europejskiej.
Do głównych profitów zaliczają otwarte granice i możliwość wolnego podróżowania (71%), a także możliwości rozwojowe wynikające z pozyskiwanych funduszy europejskich (50%). Do negatywnych aspektów według nich należą takie czynniki jak emigracja Polaków (48%) oraz wzrost cen produktów i usług (41%).
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Europa – nierozwiązane problemy, nowe wyzwania. Poszukiwanie lidra zmian.
Panel dyskusyjny
Tematem pierwszego panelu dyskusyjnego („Europa – nierozwiązane problemy, nowe wyzwania. W poszukiwaniu lidera zmian”) było przywództwo i problemy jakie będą musieli rozwiązać przyszli liderzy. Goście IX Forum Ekonomicznego Młodych Liderów przekonywali uczestników, aby nie bali się proponować zmian, aby byli aktywni, ponieważ jest wiele problemów do rozwiązania. Jednym z takich problemów jest demografia, która nie będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu w przyszłości.
Kolejnym zadaniem dla przyszłych elit Europy jest wzmocnienie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, ponieważ wciąż jest ona na papierze. Paneliści bardzo dużo uwagi poświęcili kwestii integracji europejskiej, która czasami bywa niedoceniana. Ich zdaniem powinniśmy się skupić na jej pogłębianiu i rozszerzaniu, ponieważ w dobie rywalizacji z takimi gigantami jak Chiny czy Indie musimy być razem.
Temat konfliktu ukraińsko-rosyjskiego także został poruszony. Pytań o jego rozwiązanie nie zabrakło ze strony uczestników forum.
Foyer Forum
Rozmowy młodych liderów
Od rodzinnej firmy do globalnego sukcesu
Prezentacja firmy
Gościem zaproszonym na ostatni panel pierwszego dnia forum był prezes firmy FAKRO – pan Ryszard Florek. Firma FAKRO zajmuje się produkcją i sprzedażą okien dachowych, swoją działalność rozpoczęła w Nowym Sączu.
Głównym tematem, który poruszył w ramach swojego wystąpienia był problem braku odpowiedniego klimatu dla rozwoju biznesu w Polsce. Na podstawie swojej współpracy z przedsiębiorcami innych narodowości zauważył, że Polacy najczęściej myślą o własnym interesie, a dopiero w drugiej kolejności o dobru wspólnoty. To jest główna przeszkoda w rozwoju gospodarczym naszego kraju. Kolejnym poruszonym przez pana prezesa problemem były relacje pewnej zawiści między ludźmi, które blokują potencjał i rozwój jednostki. Często przedsiębiorcy spostrzegani są w sposób negatywny przez społeczeństwo. Taka sytuacja ma niestety miejsce w Polsce i czas to zmienić.
Bankiet w Ratuszu w Nowym Sączu
zorganizowany przez burmistrza Ryszarda Nowaka