The European Union in the world
Opening keynote:
Każdy kryzys musi mieć swój koniec. Tylko, że dzisiaj powinniśmy zadać sobie pytanie czy to jest rzeczywiście kryzys, czy też początek nowej ery, w której rola Unii Europejskiej osłabnie i przestanie ona być globalnym graczem? Dzisiaj państwa Unii Europejskiej wytwarzają ponad 25% globalnego produktu krajowego brutto. W sferze ekonomicznej UE odgrywa wiodącą rolę. Niemniej jednak politycznie nie jest jeszcze zdefiniowana. Brakuje demokratycznej legitymizacji instytucji europejskich. Zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego nie jest duże. Brak refleksji, czy integracja polega tylko i wyłącznie na współpracy państw narodowych, czy też idziemy w kierunku superpaństwa. Musimy sobie więc zadać obecnie trzy ważne pytania: czy to tylko kryzys, po którym Unia Europejska wróci do swojej świetności, czy już początek nowej ery, w której nie będzie odgrywała ona żadnej poważnej roli? Po drugie, jak możemy zdefiniować Europę w sferze politycznej? I wreszcie po trzecie, czy Unia Europejska przetrwa obecne kłopoty jeżeli nie znajdzie odpowiedzi na pytanie dotyczące budowy wspólnego państwa?
New Visions for Hard Times. Europe and the World Confronting the Crisis
Plennary session XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy
Dlaczego nazywają nas "straconym pokoleniem"?
Perspektywy młodych ludzi w zjednoczonej Europie.Gość specjalny: Lech Wałęsa
przesłanie Prezydenta do młodych liderów
The world belongs to you but there are bad programmes and bad structures. Take part in building, take part in the elections. There is no other way - said Lech Wałęsa, President of Poland 1990 - 1995 to young leaders in Nowy Sącz.
What can we, young people, do to improve those programmes?
Organize meetings like these, listen carefully to what the others have to say and use the best ideas to make a good programme and to reinforce it.
Young people present here are often being addressed to as to the "lost generation". What can the decission-makers of the countries represented here do to make our future look much better than it is forseen?.
Don't think someone has to do something for you. No, that is you who have to do it for yourself! Ofcourse you have to listen to the others too. You should listen to the opposition and to the experts and you have to choose the best solutions. Don't put the problem in such a way that somebody has to do it for you! I underline, you have to do it for yourselves and for the others!
Legendarny przywódca Solidarności apelował ponadto do uczestników Forum, by zaczęli myśleć globalnie w kategoriach "Państwo – Europa". Technologie doprowadziliśmy tak daleko, że nie mieścimy się w kraju - to jest za mała struktura, jak na naszą cywilizację. Aby się rozwijać, musimy w pewnych tematach powiększyć struktury – argumentował. Wałęsa rozważał także, na jakich fundamentach należy budować jedność europejską, a później globalną. - Zbudujmy wszystko na wolności, a prawo niech pilnuje tych zasad. Inni mówią, jeżeli chcecie zbudować coś, to postawcie to na fundamentach wartości, ale każdy naród ma inne wartości - mówił.
Były prezydent był gościem specjalnym VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. W kolejnych dniach na Forum gościć będą też m.in. były komisarz UE Guenter Verheugen, szef MON Tomasz Siemoniak, minister transportu Sławomir Nowak, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W nowosądeckim Forum bierze udział ponad 350 młodych liderów reprezentujących 42 kraje - z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Są to przedstawiciele organizacji obywatelskich, społecznych, politycznych i gospodarczych.
Źródło: PAP
Is Europe a friendly continent to business starting up? What are the preconditions for young businesses to grow in Europe?
Panel discussion
Unia Europejska, która poradziła sobie z ustanowieniem jednolitego rynku, wspólnej waluty i swobodnego przepływu osób, wciąż jest daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi w sferze rozwoju przedsiębiorczości wśród młodzieży i stworzenia systemu, który wspierałby rozwój biznesu opartego na nowych technologiach. Młodzi Europejczycy bardzo często optują za pracą w sektorze publicznym zamiast myśleć o zainwestowaniu ich czasu i wysiłku w rozwój start'upu, który podbiłby świat. W panelu dyskusyjnym padną więc zasadnicze pytania i odpowiedzi, co zrobić, aby Europa była dobrym miejscem dla rozwoju przedsiębiorczości młodych.
While the EU has done pretty well in terms of ensuring free movement of people within member states, implementing single currency and promoting cross-border cooperation, it is still lagging behind the US in terms of developing entrepreneurial culture among young people and supporting robust ecosystems for start-ups. Young Europeans mostly opt for public sector or corporate careers instead of investing their time and effort into creating “big-idea-businesses” that can rock the world.
These and many other aspects of the European start-up scene will be discussed during the panel discussion at the Economic Forum of Young Leaders on Tuesday, September 4, at 19:00 CET entitled:
Is Europe a friendly continent for business starting up? What are the preconditions for young businesses to grow in Europe?