Podczas gdy w Krynicy trwa 17-te Forum Ekonomiczne, w niedalekim Nowym Sączu odbywa się Forum Ekonomiczne Młodych Liderów - po raz 3-ci. Z Anną Moskwą organizatorem tego "Małego Forum" rozmawia Sylwia Zadrożna.
Sylwia Zdrożna: O czym rozmawiają młodzi liderzy w Nowym Sączu?
Anna Moskwa: Rozmawiamy na bardzo podobne tematy, które poruszane są tutaj, głównie o przyszłości Europy w różnych aspektach, w aspekcie ekonomicznym, relacjach Unii Europejskiej z Rosja, o tym jak my widzimy Europę i jakiej Europy byśmy chcieli. Myślę, że jest dużo więcej idealizmu niż w tym, co słyszymy tutaj, a dużo mniej ekonomii. Inne tematy, których na pewno nie ma tutaj, to np. jak być liderem, jak robić karierę, jak kształtować swoją lokalną społeczność, jak brać odpowiedzialność za własna społeczność, za własne państwo.
S.Z.: Ja jestem ciekawa jak właśnie młode osoby wyobrażają sobie tę przyszłość Europy, bo to właśnie młodzi będą za kilka lat decydować o tym, jaki będzie jej kształt?
Anna Moskwa: We wszystkich wypowiedziach przebija duży idealizm i wręcz taka pewność, że my zrobimy lepiej. Oczywiście mamy dużo podziwu dla gości, którzy do nas przyjechali, jednak my mamy przeczucie, że zrobimy to lepiej i bardziej pokojowo. Nie będzie wojen a społeczeństwa będą rozwijały się prawidłowo i nie będzie biedy. Jest bardzo dużo optymizmu.
S.Z.: Ile osób przyjechało do Nowego Sącza?
Anna Moskwa: 150 osób z 33 krajów.
S.Z.: A jaka jest średnia wieku?
Anna Moskwa: 20 lat, 22 lata.
S.Z.: Pani powiedziała, że o ekonomii trochę mniej się mówi w Nowym Sączu, ale też są tam ludzie, którzy w przyszłości będą się zajmować biznesem?
Anna Moskwa: Zdecydowanie tak, wielu studentów ekonomii. Są tu osoby, które już w tym momencie są zaangażowane w działalność różnych firm, ale jednak tych tematów ekonomicznych jest dużo mniej.
S.Z.: Jednym z gości na forum ekonomicznym Forum Ekonomicznym Młodych Liderów jest Malte Kopy z Niemiec. Jesteś tutaj po raz pierwszy?
Malte Kope: W Polsce byłem już wcześniej, ale na Forum to mój pierwszy raz. Bardzo mi się tutaj podoba, bo nigdy nie miałem takiej szansy, by móc uczestniczyć w takim dużym wydarzeniu. W Niemczech trzeba należeć do jakiejś partii politycznej, żeby spotkać byłych prezydentów, członków rządu, a tutaj jest to możliwe.
S.Z.: I to był właśnie główny cel, który ci przyświecał, żeby tutaj przyjechać?
Malte Kope: Tak, spotykam tutaj starych przyjacił, ale także nowych. Z ludźmi z różnych krajów można rozmawiać o współpracy i przyszłości. Znalazłem tutaj nowych partnerów, bo zajmuje się wymiana młodzieży, a mniej ekonomią. Myślę, że to też jest bardzo ważne i naprawdę takie spotkania bardzo dużo dają.
S.Z.: Wymiana młodzieży to jest to czym się zajmujesz w Niemczech?
Malte Kope: Tak, pracuję w środowisku polsko – niemieckim. Czasami nawet młodzi ludzie z naszych krajów się nie spotykają i trzeba to zmienić, bo to może zmienić świat. My budujemy te podstawy wspólnej przyjaźni między narodami.
S.Z.: A gdzie się tak dobrze polskiego nauczyłeś?
Malte Kope: Chyba na tych wymianach młodzieżowych, to są też małe kursy językowe. Ja byłem wcześniej w Polsce i spróbowałem, studiowałem też w Lublinie na zasadach programu „Sokrates”
S.Z.: Do jutra trwa jeszcze w Nowym Sączu Forum Ekonomicznym Młodych Liderów i oczywiście w przyszłym roku także młodzi się spotkają?
Anna Moskwa: Tak, już w tym momencie zapraszamy równolegle do Forum Ekonomicznego w Krynicy i do Nowego Sącza.
ŹRÓDŁO : http://www.polskieradio.pl/Gospodarka/grant.aspx?iID=1455